Nasiona chia, czyli prosty sposób na zdrową dietę

Szałwia hiszpańska to pochodząca z krajów Ameryki Środkowej roślina, której nasiona cieszyły się wielkim uznaniem już za czasów starożytnych Azteków. Nasiona chia – bo o nich mowa – zaliczane przez wielu do grupy tzw. „superfoods”, cechują się wysokim stężeniem drogocennych substancji odżywczych. Warto bliżej poznać roślinę chia i włączyć jej nasiona do codziennej diety.

Nasiona chia – co zawierają i jak pomagają?

Nasiona chia zawierają w swoim składzie szereg wartościowych substancji. Cechują się wysoką zawartością białka oraz zdrowych tłuszczów. Szczególnie ważne są kwasy omega-3, których w nasionach chia (https://planteon.pl/zdrowa-zywnosc/superfoods/nasiona-chia) występuje procentowo więcej, niż w wielu rybach. Nasiona szałwii hiszpańskiej to również znakomite źródło błonnika, minerałów (m.in. wapń, magnez, fosfor, selen czy żelazo), witamin (z grupy B i E) oraz fenoli i flawonoidów, chroniących organizm m.in. dzięki właściwościom antyoksydacyjnym.  

Zalety związane z przyjmowaniem nasion chia to m.in.:

  • ochrona układu krwionośnego
  • wzmocnienie kości
  • profilaktyka nowotworów
  • regulacja gospodarki cholesterolowej i insulinowej
  • regulacja metabolizmu i pomoc przy odchudzaniu
  • wspomożenie naturalnej odporności organizmu

Chia – stosowanie i przeciwwskazania

Sposobów na włączenie nasion chia do codziennej diety jest mnóstwo. Można nimi wzbogacić płatki czy owsiankę, a także dodać do wypiekanego ciasta czy pieczywa. Nasiona chia świetnie będą komponować się z różnego rodzaju deserami, mogą także stanowić dodatek do zupy czy surówki. Z uwagi na sporą zawartość błonnika należy jednak pamiętać, aby nie spożywać nasion chia w ilości większej niż ok. 40 gram dziennie.

You May Also Like